Urząd Gminy Przasnysz rozpoczyna kolejny etap budowy przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców indywidualnych. Dlatego też wszystkie osoby, które są zainteresowane założeniem takiej instalacji we własnym gospodarstwie, proszone są o kontakt z przedstawicielami Urzędu odpowiedzialnymi za tę inwestycję.
Program jest skierowany przede wszystkim do tych mieszkańców, którzy nie będą mogli przyłączyć się do tradycyjnej sieci kolektorowej – zwłaszcza jeśli ich nieruchomości położone są z dala od głównych nitek kanalizacyjnych. Aby móc założyć biologiczną przydomową oczyszczalnię ścieków, należy podpisać umowę użyczenia z Gminą Przasnysz, a także zadeklarować wpłatę wkładu własnego wynoszącą 2500 zł. Pozostałe formalności będą realizowane przez Urząd Gminy.
Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt z pracownikami Urzędu Gminy Przasnysz – ul. św. St. Kostki 5 06-300 Przasnysz (pok. nr 3, tel. 29 752 27 09). Wnioski o budowę takiej przydomowej oczyszczalni można będzie składać do 31 marca do godz. 15.00 w sekretariacie Urzędu Gminy.
Poniżej przedstawiamy pełną informację związaną z programem budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zespół Szkół w Nowej Krępie obchodził w minionym tygodniu ważną uroczystość – 25 lecie nadania szkole imienia majora Henryka Sucharskiego, niezłomnego dowódcy oddziału polskiego broniącego półwysep Westerplatte w 1939 roku.
Uroczyste obchody tego jubileuszu zorganizowano we wtorek, 12 listopada. Na zaproszenie dyrektor Iwony Tworkowskiej do Krępy przyjechali przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, dawni dyrektorzy szkoły, a także dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Przasnysza – szkoła ta bowiem również nosi imię mjr. Henryka Sucharskiego.
W stronę dawnych i obecnych nauczycieli ze szkoły w Krępie popłynęło wiele ciepłych słów. Życzenia jubileuszowe złożyła m.in. obecna na uroczystości wójt Grażyna Wróblewska a także radna powiatowa Małgorzata Grabowska. W imieniu szkoły wszystkie laury przyjmowała dyrektor Iwona Tworskowska.
Po części oficjalnej przybyli goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły i obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Z zainteresowaniem oglądano ekspozycje, prezentacje, wystawy prac plastycznych oraz wytwory artystyczne uczniów. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Wiele wzruszeń i radości dostarczało przeglądanie kart starych ksiąg, zdjęć absolwentów, zdjęć z wycieczek, odczytywanie wpisów do Pamiątkowej Księgi czy odnajdywanie dawnych nauczycieli na fotografiach.
Na gości czekała jeszcze jedna niespodzianka: poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Starej Krępy. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkę oraz biuletyn wydany z racji jubileuszu.
Wójt Gminy Przasnysz przypomina, że tylko do wtorku, 30 kwietnia, można składać deklaracje o wysokości opłaty za odpady komunalne produkowane w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jeśli ktoś nie złoży wspomnianego dokumentu, wysokość opłat zostanie ustalona odgórnie w trybie administracyjnym.
Poniżej znaleźć można ulotkę informacyjną związaną z koniecznością złożenia wspomnianej deklaracji.
Więcej informacji można znaleźć w zakładce "Gospodarka odpadami w Gminie Przasnysz".
Gmina Przasnysz jako pierwszy samorząd powiatu przasnyskiego rozpoczyna wdrażanie nowego projektu finansowanego z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jest to duże wyzwanie, ale jednocześnie wielki powód do dumy władz samorządowych i pracowników urzędu.
Projekt o wdzięcznej nazwie „Cyfrowe okno na świat” właśnie się rozpoczyna i potrwa do 2015 roku. Jego celem jest zmniejszenie pogłębiającego się wykluczenia cyfrowego, zwłaszcza w środowiskach wiejskich, wśród osób gorzej sytuowanych czy niepełnosprawnych. Aby temu przeciwdziałać władze gminne postanowiły wdrożyć projekt polegający na wyposażeniu 110 odbiorców w profesjonalny sprzęt komputerowy i bezpłatny dostęp do Internetu. Dzięki temu osoby korzystające z komputerów będą mogły korzystać z zasobów internetowych, brać udział w szkoleniach prowadzonych w trybie online, wykorzystywać go do nauki itd. Co ważne, komputery mają być dostępne dla takich użytkowników przez co najmniej pięć lat po zakończeniu trwania projektu.
W ciągu kilku najbliższych tygodni wybrany koordynator programu rozpocznie przygotowania do naboru osób chcących wziąć udział w projekcie. Na podstawie opracowanych procedur wytypowana zostanie grupa mieszkańców gminy Przasnysz, która otrzyma komputery i zostanie przeszkolona z zakresu ich obsługi. Wybrani uczestnicy projektu będą musieli okresowo brać udział w szkoleniach, a także wskazywać sposoby wykorzystania użyczonego sprzętu. W ten sposób mają być mierzone efekty wdrażanego właśnie projektu.
Gmina Przasnysz do swojego projektu pozyskała strategicznego partnera, jakim jest warszawska Fundacja LEM, współdziałająca m.in. z Krajową Izbą Gospodarczą. Zadaniem fundacji będzie wspieranie samorządu przasnyskiego w realizacji zadań projektowych, w tym w realizacji przetargów na sprzęt niezbędny do realizacji poszczególnych zadań.
Całkowita wartość projektu została oszacowana na poziomie 2 mln 464 tys. złotych. Całość kosztów kwalifikowanych projektu ma zostać pokryta z dotacji pochodzącej z PO IG.
Urząd Gminy Przasnysz pracuje:
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00