dwór z XIX wieku w Obrębie i park podworski, również z XIX w.
dwór z parkiem w Karwaczu w początku XX w (obecnie w przebudowie)
park z XIX w Lesznie i zespół podworski z początku XX w., kaplicę p.w. Św. Stanisława Kostki ( z odpustem w ostatnią niedzielę sierpnia)
Święte Miejsce, które nosiło dawniej nazwę „Bartny Borek”. Tutaj w dawnych wiekach ukazała się Matka Boska na lipie rosnącej na leśnej polanie. Obecnie na polanie znajduje się zabytkowy drewniany kościół z przełomu XIX/XX z cudami słynącym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej w sukni z 1823 r., kapliczka – rotunda z XVIII w. i piękne stacje drogi krzyżowej z kamieni polnych wokół rozległej polany. Święte Miejsce słynie z tradycyjnych, bardzo barwnych odpustów na Zielone Świątki i na dzień Matki Boskiej Siewnej ( 08.IX). Na placu przy kościele pomnik Kardynała Aleksandra Kakowskiego – słynnego rodaka z pobliskich Dębin. Drewniany kościół w Świętym Miejscu
kamienna figura w Przejmach z XIX w., upamiętniająca rodzinę leśniczego, zmarłą na cholerę
Bogate – kościół murowany przed 1470 r. z fundacji wojewody Mikołaja Węża z Dobrzankowa, dzwonnica z XVIII fundowana przez biskupa Antoniego Narzymskiego. Bogate było przez 300 lat w posiadaniu znamienitego rodu Narzymskich – piastujących funkcję – wojewodów, senatorów ,starostów, podkomorzych. Pozostała po nich jedynie oficyna dworska z XVIII w. Ostatniemu właścicielowi Bogatego Józefowi Narzymskiemu – pisarzowi członkowi Rządu Narodowego – władze carskie skonfiskowały dobra, pałac natomiast wyburzono. Na zakręcie drogi przy ogrodzeniu kościelnym – ziemny kopiec i płyta poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, ufundowana i wybudowana przez mieszkańców 1917 r. z okazji 100 rocznicy Jego śmierci. Po przeciwnej stronie drugi pomnik pomordowanym w okresie II wojny światowej . Nad rzeką Węgierką młyn wodny.